Diabetycy


stopy


Pielęgnacja stóp u chorych na cukrzycę nie jest luksusem, lecz absolutną koniecznością. W wyniku wieloletniej cukrzycy u wielu pacjentów występuje zanik czucia i włókien nerwowych (neuropatia). Ponadto coraz częściej pojawiają się zaburzenia krążenia w zakresie małych i dużych naczyń krwionośnych (mikro i makroangiopatia). Te zmiany zwiększają prawdopodobieństwo wielu chorób skóry i stóp.
Skóra diabetyków jest delikatniejsza i mniej odporna. Dodatkowo jest narażona na duże obciążenia i wyraźnie traci elastyczność i sprężystość. Skóra staje się bardziej wrażliwa na podrażnienia, zranienia i pęknięcia. Ograniczone są jej funkcje jak np. pocenie i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, czego efektem jest sucha i łuszcząca się skóra.
Sucha skóra nie tylko jest nieprzyjemna (swędzenie, nieestetyczny wygląd), ale także prowadzi do zaniku naturalnej funkcji ochronnej. Chorzy na cukrzycę mają obniżoną odporność i są wyjątkowo narażeni na infekcje i grzybicę. Bariera ochronna jest ograniczona i tworzy punkty wejścia dla mikroorganizmów.
Kremy w piance Callusan oferują produkty zapewniające odpowiednią pielęgnację suchej skóry cukrzyków. Warianty hydro, extra, forte i rapid zostały specjalnie zaprojektowane, aby spełnić specyficzne wymagania skóry diabetyków. Nowa formuła kremu w piance w przeciwieństwie do maści i kremów nie bazuje na wysokiej zawartości tłuszczu. Kremy w piance są lekkie i nie zatykają porów, dlatego funkcje skóry pozostają zachowane. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego stężenia mocznika – substancji, która znajduje się w skórze, pianki krem Callusan dbają o odpowiednie nawilżenie skóry.
Poprzez wyeliminowanie barwników i substancji zapachowych (hydro, extra, forte i rapid) potencjalne działanie alergizujące jest zmniejszone do minimum. Oczywiście kremy w piance Callusan zostały przebadane dermatologicznie, a ich skuteczność potwierdzają przeprowadzone badania kliniczne.
Specjalistyczna pielęgnacja i ochrona stóp powinna także obejmować paznokcie. Szczególnie u cukrzyków paznokcie łatwo ulegają zniekształceniu, stają się nierówne i przebarwione. Niebezpieczną przypadłością jest wrastanie paznokci w otaczające je tkanki, które może prowadzić do powstania owrzodzeń i infekcji. Dodatkowe zagrożenie stanowi grzybica.
Naprzeciw wymagającym potrzebom paznokci cukrzyków wychodzą stworzone przez podologów preparaty Unguisan. Produkty te (tynktura regeneracyjna i sztyft) zawierają starannie dobrane składniki oraz wzmacniają, chronią i pielęgnują cały narząd paznokciowy. Preparaty zapewniają ochronę przeciwgrzybiczą. Szczególnie w tym celu do codziennej aplikacji oraz po zabiegach rekonstrukcji paznokci w gabinetach podologicznych polecana jest tynktura regeneracyjna. Unguisan tynktura regeneracyjna oraz sztyft są przebadane dermatologicznie i zawierają wyselekcjonowane składniki, dzięki czemu możliwe jest stosowanie ich długotrwale przez diabetyków.